Ako byť nablízku, vyjadrenie sústrasti
Občas sa človek ocitne v situácií, kedy chce pomôcť pozostalému prekonať smútok, ktorý zo smrti blízkej osoby prežíva. Chce byť nápomocný, no nevie, ako má reagovať a aké slová zvoliť. V tejto situácií sa ľudia zvyknú cítiť neisto a tak sa radšej utiahnu a nepovedia nič. Pozostalý sa cíti prázdno, chce byť osamote, no na druhej strane vie, že spoločnosť potrebuje.
V prvých momentoch po smrti blízkej osoby ocení pozostalý pomoc najmä od najbližšieho kruhu rodiny a najbližších kamarátov. Sú to ľudia, ktorí zosnulého dobre poznali a smútiaci má k nim veľmi blízko. Nadobudne pocit, že aj keď nedokáže vrátiť čas späť a prinavrátiť pôvodnú situáciu, vie, že na problém nie je sám. Taktiež sú nápomocní ľudia, ktorí prežili rovnakú stratu, ako smútiaci. Prežívajú podobné emócie, rozumejú si. Ak je pozostalý veriaci, nachádza útechu aj v náboženských a duchovných skupinách.
Pre všetých, ktorí chcú pomôcť, je však dôležité zostať prirodzený a pravdivý, hoci to nemusí byť ľahké. To však uľahčí priblížiť sa druhému. A niekedy namiesto slov je lepšie objatie, úprimný stisk ruky alebo pohľad. Je tiež dôležité dať najavo, že druhého prjímame takého, aký je. Pretože každý prežíva zármutok svojim vlastným a jedinečným spôsobom.
Majme na pamäti, že pozostalý má šesť až osem týždňov právo na otvorený žiaľ. Tolerujme jeho nálady, plač, podráždenosť, či neschopnosť bežne fungovať.
Vyjadrenie sústrasti
Kondolenčný list by mal byť vždy jedinečný, písaný rukou s myšlienkou na konkrétnu osobu. Vyjadriť niekomu ľútosť nad stratou blízkej osoby však nie je ľahké. Niekedy nás bezradnosť natoľko paralyzuje, že zmeškáme ten správny moment. Pre takéto prípady sme si dovolili priložiť niekoľko viet, ktoré vám môžu pomôcť pri písaní.
Je dôležité dať blízkemu vedieť, že naňho myslíme, že je nám ľúto, čo prežíva. Pokojne môžeme priznať, že si nevieme predstaviť, čím prechádza, že nevieme, čo povedať. Môžme si na zosnulého zaspomínať, pripojiť spomienku na peknú príhodu s ním. Čím bol tento človek pre nás výnimočný? Čo bolo pre neho typické? V prípade, ak sme ho nepoznali osobne, môžme spomenúť príbeh, ktorý sme o ňom počuli. Milé spomienky na svojich blízkych si pozostalí budú radi čítavať aj opakovane.
Ak ste si s pozostalými blízki a je to možné, ponúkneme pomoc. Snažíme sa vyvarovať vetám typu "Ak budeš niečo potrebovať, daj vedieť." Najlepšie je navrhnúť konkrétnu pomoc, napríklad že môžeme nakúpiť, vyzdvihnúť deti v škole, alebo niečo navariť. Môžme vyjadriť otvorenú náruč a možnosť kedykoľvek sa rozprávať alebo byť k dispozícii na telefóne.
Niekoľko fráz, ktoré sa môžu hodiť:
- Je mi to veľmi ľúto.
- Bude mi veľmi chýbať.
- Zdieľam Tvoju bolesť, aj keď si ju nedokážem predstaviť.
- Ak budeš potrebovať, som tu pre Teba.