Vyrovnávanie sa so smrťou dieťaťa
Smrť dieťaťa je akoby stelesnením nespravodlivosti, pretože narúša prirodzený poriadok života. Všetci čakáme, že deti prežijú svojich rodičov. Smrť dieťaťa v akomkoľvek veku je bezpochyby veľmi ťažkou životnou udalosťou v živote rodičov. Absolútne si nepripúšťajú, že by sa im niečo podobné mohlo stať. Zasiahne ich veľmi hlboko a o to ťažšie sa ňou dokážu vyrovnať.
Stratou dieťaťa sa začína celoživotný proces trúchlenia, navždy zostáva v srdciach rodičov. Nikde nie je stanovené, kedy sa má žiaľ skončiť, a každý ním prechádza rozlične dlhý čas a rozličným spôsobom. Len ťažko túto väzbu prerušia. Niektorí rodičia aj po rokoch od traumy sledujú rovesníkov ich dieťaťa. Zisťujú ako im darí a predstavujú si, aké by bolo ich dieťa.
Zármutok je pri smrti dieťaťa špecifický. Dieťa nesie rodičovské gény, starali sa o neho, vychovávali, je ich súčasťou a pokračovateľom rodu. Pri jeho strate strácajú rodičia aj kúsok zo seba, o to je ťažšie vyrovnanie sa jeho smrťou. Zármutok sprevádza aj pocit viny. Ako rodičia sa cítia za ich dieťa zodpovední počas jeho života, tak aj po jeho ukončení. Vyčítajú si, že jeho smrti nezabránili a nevedeli ju predvídať. Tento stav môže viesť k pocitom vlastnej neschopnosti, zbytočnosti až depresie. Vtedy je dôležité vyhľadať odborníka.
Prísť o dieťa je veľmi náročné a zložité a pokiaľ sme sami v tejto situácii neboli, nevieme si to ani predstaviť. Je ťažké utešiť rodiča, ktorý prišiel o dieťa. Je potrebné ale myslieť aj na to, čo to so sebou môže priniesť. Je to riziko alebo možnosť rastu a upevnenia partnerského vzťahu. Riziko nesie so sebou možnosť vzájomného obviňovania rodičov, zlyhávanie komunikácie, čo ústi do partnerskej krízy.
Na druhej strane si treba uvedomiť, že smrť dieťaťa ani jeden z partnerov nechcel. Vzájomná podpora a súdržnosť partnerov upevní ich vzťah a posunie ich vpred. Pomáha, keď sa partneri o smrti úprimne rozprávajú. Niekedy majú muži ťažkosti prejaviť svoje emócie. Manželky si preto myslia, že ich strata natoľko nezasiahla. Mýlia sa a preto je dôležitá otvorená vzájomná komunikácia a vysvetlenie. Mužským reakciám sa nemôžeme čudovať. Odmalička chlapcom totiž hovoríme, aby neplakali, že plačú iba slabí. Vzorec tohto správania si so sebou nesú celým životom. Prospešné taktiež je nabádať rodičov, ak majú najmenšie pochybnosti o tom, či lekári spravili všetko pre záchranu ich dieťaťa, treba sa spýtať. Lekári tak vyvrátia pochybnosti a rodičia ich prestanú obviňovať.
Ďalším spôsobom, ktorý prináša rodičom úľavu je rozprávanie sa o dieťati s priateľmi, učiteľmi alebo kamarátmi dieťaťa. Pomáhajú taktiež skupinové stretnutia rodičov s rovnakým problémom.
Ak majú rodičia ešte iné deti, je potrebné sa im venovať, aj napriek tomu, že majú pocit, že to nedokážu. Priniesť útechu dieťaťu alebo deťom v prípade smrti člena rodiny je skľučujúca, ale potrebná úloha. Rozhodujúce je nechať dieťa, aby v období žiaľu svoje city prejavilo. Keď sa budete s deťmi o smrti rozprávať, dozviete sa, čo o nej vedia, aké majú o nej predstavy. Začnete chápať ich obavy a môžete im pomôcť informáciami a pochopením. Až keď rodič a dieťa akceptujú realitu smrti, môžu spoločne dôjsť do cieľa tejto ťažkej cesty, a tým je vnútorný pokoj. Vnútorný pokoj neznamená, že rodič a dieťa sa so smrťou v rodine uspokoja. Znamená to, že si obnovia citovú stabilitu a život sa vráti do normálnych koľají. Obnovený normálny život pokračuje bez fyzickej prítomnosti zosnulého dieťaťa. V obnovenom normálnom živote si všetci postupne uvedomia, že do ich života prišla zmena. Pomáha vyčlenenie si konkrétnej hodiny počas dňa, kedy sa s ostatnými deťmi budú hrať alebo robiť inú spoločnú činnosť. Je potrebné si uvedomiť, že súrodenci utrpeli stratu rovnako, ako rodičia. Preto je dôležité aj s nimi jednať citlivo a pomáhať im prekonať zármutok. Neznamená to však, že nebudeme pred nimi prejavovať negatívne emócie – smútok alebo plač.
(Spracované podľa Worden Wiliams: Smútkové poradenstvo a smútková terapia, 2013)
Desatoro pre pozostalých
V Čechách už niekoľko rokov existuje spolok Dlouhá cesta (www.dlouhacesta.cz), ktorý pomáha rodičom ktorí prišli o svoje dieťa. Z ich informácii vyberáme:
Desatoro pre pozostalých
(Autorka: PhDr. Nadežda Špatenková, PhD, Dlouhácesta.cz)
- Zapojte sa do prípravy pohrebu.
- Venujte pozornosť tomu, čo jete.
- Zachovajte, pokiaľ možno, normálny režim.
- Posúďte svoj zdravotný stav.
- Hovorte o zosnulom dieťati.
- Dovoľte si smútiť.
- Urobte si čas na smútenie.
- Dovoľte si zlostné pocity.
- Dovoľte druhým, aby vám pomáhali.
- Nebojte sa vyhľadať pomoc.
Ďalšie užitočné odkazy
- www.plamienok.sk - Detský hospic Plamienok ponúka poradenstvo a psychologickú pomoc rodinám, deťom a adolescentom, ktorí prežívajú ťažké obdobie po strate svojho blízkeho. Organizuje aj stretnutia smútiacich rodín a tábory pre deti po strate blízkej osoby.
- www.svetielkopomoci.sk - poskytuje komplexnú a celoročnú pomoc rodinám s onkologicky chorými deťmi v liečbe, po liečbe, s deťmi v terminálnom štádiu onkologického cohroenia a rodinám, ktoré stratili dieťa v dôsledku rakoviny.
- www.kolobehzivota.sk - Poslaním Občianskeho združenie Kolobeh života je poskytovať poradenstvo v smútení, „sprievodnú ruku", priestor užitočnosti, ľudskú a odbornú spolupatričnosť prostredníctvom rôznych aktivít. Tvoria ho ľudia, ktorí prešli v živote osobnou skúsenosťou straty blízkeho človeka a rozhodli sa odovzdávať skúsenosti druhým.
- www.nezabudneme.sk - Projekt občianskeho združenia Želaj si, ktorý je pomocnou rukou pre všetkých rodičov, ktorí prišli o svoje deti. Na stránke môžu na ne spomínať, uľaviť si od bolesti a zároveň nájsť rady čo robiť a ako zvládnuť ak umierajú.
- www.tanana.sk - Cieľom združenia je, aby v prvých momentoch, kedy sa rodičia dozvedia o úmrtí ich bábätka, mali potrebné informácie, dôstojné podmienky a aby vedeli, že nie sú sami. Na ich dlhodobej ceste smútenia ich chce združenie podporiť sprostredkovaním odborníkov špecializovaných na takéto situácie a poskytnúť im konzultácie.
- Aj oni sú naše deti! - Projekt Detského fondu SR, ktorého cieľom je umožniť personálu nemocníc a rodičom, aby čo najprijateľnejšie a najefektívnejšie zvládali poskytovanie a prijímanie správy o ťažkej diagnóze resp. úmrtí dieťaťa a tiež podať pomocnú ruku v prvej, najťažšej fáze smútenia. V rámci projektu boli vypracované a k dispozícii sú na stiahnutie dve príručky:
- Brožúra pre rodičov (súbor v .pdf)
- Brožúra pre lekárov (súbor v .pdf)